THIS IS OUR OLD ARCHIVED WEBSITE. PLEASE CLICK HERE FOR OUR LATEST SITE!

ARCHIVE

2013 FESTIVAL

HIGHLIGHTS FROM EUROPE

Stravinsky Evening

  • Tero Saarinen Company
  • Tuesday 14 May, Wednesday 15 May 2013

What The Body Does Not Remember

  • Ultima Vez
  • Thursday 16, Friday 17, Saturday 18 May 2013

Montage for Three & Not About Everything

  • Daniel Linehan
  • Wednesday 15 & Thursday 16 May

NEW IRISH WORKS

Cure

  • Fearghus Ó Conchúir
  • Wednesday 15 & Thursday 16 May

hurry

  • Jean Butler
  • Saturday 18 – Tuesday 21 May

Egg Charade

  • Aoife McAtamney & Nina Vallon
  • Tuesday 21 & Wednesday 22 May

Missing

  • CoisCéim
  • Thursday 23 – Saturday 25 May @ 6.30pm & 8.30pm; Sunday 26 May @ 4.30pm & 6.30pm

Re-Presenting Ireland

  • Studio Sharings @ DanceHouse
  • Friday 17 & Saturday 18 May; Friday 24 & Saturday 25 May

Re-Presenting Ireland

  • Re-Staged Productions
  • Friday 17 & Saturday 18 May

Mortuus est Philippus / The Generalist

  • Philip Connaughton / Jon Kinzel
  • Saturday 25 & Sunday 26 May

BIG ISLAND / SMALL ISLAND
Bringing the hottest dance from Australia to Ireland

Monumental

  • Ros Warby
  • Wednesday 22 @ 9pm; Thursday 23 May @ 8pm

Dual / Skeleton

  • Double Bill: Stephanie Lake / Larissa McGowan
  • Friday 24 – Sunday 26 May

Untrained

  • Lucy Guerin Inc.
  • Saturday 25 & Sunday 26 May

DANCE ON FILM

Wim Vandekeybus Special

  • Dance on Film
  • Sunday 19 May

Life in Movement

  • Dance on Film
  • Sunday 26 May

FAMILY SEASON

Spill – A playground of dance

  • Shaun Parker - Produced by DanceXchange, Birmingham
  • Friday 17 May / Saturday 18 May / Sunday 19 May

What on Earth?!

  • Scottish Dance Theatre
  • Saturday 18 @ 2pm & 4pm; Sunday 19 @ 2pm

The Light Garden

  • Rachel Davies
  • Friday 24 May - Sunday 26 May

SPECIAL EVENTS

Cure – an evening of food and conversation

  • Moving Conversations - Fearghus Ó Conchúir
  • Thursday 2 May

Missing – a group discussion

  • Moving Converations - David Bolger
  • Saturday 25 May

Master Classes

Dance Master Class by Tero Saarinen

  • Tero Saarinen
  • Wednesday 15 May

Dance Master Class by Ultima Vez

  • Ultima Vez
  • Friday 17 May

Dance Master Class by Ros Warby

  • Ros Warby
  • Thursday 23 May

Open Dance Workshop with Larissa McGowan

  • Larissa McGowan
  • Saturday 25 May

Voice workshop for dancers & actors with Milfid Ellis and Paul Blackwell

  • Milfid Ellis and Paul Blackwell
  • Saturday 25 May

2012 FESTIVAL

Gala Performances

Trisha Brown Dance Company (Irish Premiere)

  • Dublin Dance Festival, in association with the Abbey Theatre, presents
  • Thursday May 17 – Saturday May 19

Opening Performances

Body and Forgetting (World Premiere) & The Wake

  • Liz Roche Company & Sarah Dowling
  • Friday May 11 & Saturday May 12

Family Spectacular

Nubes (Clouds)

  • Aracaladanza
  • Saturday May 12 & Sunday May 13

Festival Performances

Score

  • CCNR - Yuval Pick
  • Monday May 14 @ 8pm & Tuesday May 15 @ 9.30pm

Triple Bill: Black, Prompted Breathless & NOTHING for body

  • Mette Edvardsen, Liv O'Donoghue & Howool Baek
  • Tuesday May 15 & Wednesday May 16

Mixed Bills

  • Re-Presenting Ireland
  • Friday May 18 & Saturday May 19 / Friday May 25 & Saturday May 26

Double Bill – Girls’ Dreams & I will try

  • Dmitrijs Gaitjukevich / Alexander Andriyashkin
  • Friday May 18 & Saturday May 19

The Falling Song (World Premiere)

  • junk ensemble
  • Friday May 18 & Saturday May 19 @ 8pm Sunday May 20 @ 6pm

The Burning House: An Elegy for Patrick Pearse

  • Alan Gilsenan
  • Saturday May 19 @ 5pm, Sunday May 20 @ 8pm

Cheap Lecture & The Cow Piece

  • Dublin Dance Festival, in association with the Abbey Theatre, presents Jonathan Burrows & Matteo Fargion
  • Monday May 21 & Tuesday May 22

Apparition

  • Klaus Obermaier
  • Tuesday May 22 @ 9.30pm, Wednesday May 23 @ 8.30pm

Rising

  • Aakash Odedra
  • Tuesday May 22 @ 6pm, Wednesday May 23 @ 7pm

NowHere

  • Dublin Dance Festival, in association with the Abbey Theatre, presents Divya Kasturi
  • Thursday May 24 & Friday May 25

The Blue Boy

  • Brokentalkers
  • Friday May 25 @ 9pm, Saturday May 26 @ 3pm + 8pm

DDF : Off-Stage / On-Street

(In)Visible Dancing Finale

  • Luca Silvestrini’s Protein
  • Sunday May 20

Encounter Indian Dance: Sacred Geometry

  • Dublin Dance Festival and Temple Bar Cultural Trust present Divya Kasturi
  • Saturday May 26

Dance on Film

Dance on Film

  • Dublin Dance Festival and the Irish Film Institute present
  • Sunday May 13

Special Events

Dancing with Fire: technology, performance, objects and environments

  • Symposium
  • Wednesday May 23

Dancing Futures - Moves across Europe

  • Panel Discussion
  • Thursday May 24

Master Classes

Yuval Pick

  • CCNR – Yuval Pick
  • Tuesday May 15

Trisha Brown Dance Company

  • Wednesday May 16

Rob Tannion

  • Klaus Obermaier
  • Monday May 21

Desirée Kongerød

  • Klaus Obermaier
  • Wednesday May 23

Michelle Boulé

  • IMDT
  • Tuesday May 22

Meet the Artists

Meet the Artists

2011 FESTIVAL

Songs of the Wanderers

  • Dublin Dance Festival and Grand Canal Theatre present Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan
  • Thursday 26

Master Class – José Navas

  • Presented in association with Dance Ireland
  • Monday 23

Bumper 2 Bumper @ IMMA – a headphone disco

  • Presented by Dublin Dance Festival and Phantom 105.2
  • Saturday 14

Bagaspati (In the Spirit of the Sun) & Kabar Kabur (The Rumours)

  • Mugiyono Kasido
  • Thursday 19 & Friday 20

Re-Presenting Ireland: Mixed Bills

  • A showcase initiative of Culture Ireland, Dance Ireland and Dublin Dance Festival
  • Friday 20 & Saturday 21 May, Friday 27 & Saturday 28

Between The Lines: Dance Criticism Under The Spotlight

  • Presented by Dublin Dance Festival and Irish Theatre Magazine
  • Wednesday 25

Family Dance Workshop

  • Dublin Dance Festival and The Ark, A Cultural Centre for Children present the Children's Season: Cindy Cummings
  • Tuesday 17 & Wednesday 18

Poetry etc. in motion: words and ideas becoming dance

  • Dublin Dance Festival and The Ark, A Cultural Centre for Children present the Children's Season: The Creative Self
  • Saturday 28

Master Class – Jodi Melnick

  • Presented in association with Dance Ireland
  • Monday 16

Master Class – Eiko & Koma

  • Presented in association with Dance Ireland
  • Wednesday 18

Master Class – Emmanuelle Vo-Dinh

  • Presented in association with Dance Ireland
  • Tuesday 24

A Meeting Place

  • Presented by The Contemporary Music Centre in association with Dublin Dance Festival
  • Sunday 22

Dance Expression: Portraits by Peggy Jarrell Kaplan

  • Presented in association with Alliance Française, Dublin
  • From Tuesday 17

Transversal 2 @ DDF

  • Sunday 15

CPD workshop with Balbir Singh

  • Presented by Create, the national development agency for collaborative arts & Dublin Dance Festival, in association with Centre for Creative Practices
  • Monday 23

Dance on Film: Eiko & Koma – Four Short Documentaries

  • Sunday 15

Dance on Film: Yasuko Yokoshi – Hangman Takuzo

  • Sunday 22

Decreasing Infinity

  • Balbir Singh Dance Company
  • Sunday 22 & Monday 23

DOUBLE BILL – Fanfare & Bell

  • Dublin Dance Festival and Irish Museum of Modern Art present Jodi Melnick & Burt Barr / Yasuko Yokoshi
  • Friday 13 & Saturday 14

Cédric Andrieux

  • Jérôme Bel
  • Wednesday 18 & Thursday 19

Personae

  • José Navas
  • Friday 20 & Saturday 21

Floe

  • Koncentrat
  • Friday 27 & Saturday 28

Tabernacle (World Premiere)

  • Fearghus Ó Conchúir
  • Friday 27 & Saturday 28

Fractale & -transire-

  • Compagnie Sui Generis
  • Monday 23 & Tuesday 24

Anybody Waitin’?

  • ponydance
  • Monday 23, Tuesday 24, Wednesday 25, Friday 27, Saturday 28

Regeneration: Raven / Night Tide / White Dance

  • Eiko & Koma
  • Monday 16 & Tuesday 17

Haptic & Adapting for Distortion

  • Hiroaki Umeda
  • Tuesday 17 & Wednesday 18

MADCAP

  • Dublin Dance Festival and The Ark, A Cultural Centre for Children present the Children's Season: De Stilte
  • Friday 20 - Sunday 22

My True North & No Man is an Island

  • Dublin Dance Festival and The Ark, A Cultural Centre for Children present the Children's Season: Erik Kaiel / Archeopteryx 8 Dance Group
  • Saturday 28

Public Interview with Mr. Lin Hwai-min, Artistic Director of Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan

  • Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan
  • Wednesday 25

Trisha Brown Dance Company (USA) Irish premiere

  • Dublin Dance Festival in association with the Abbey Theatre
  • Thursday May 17 – Saturday May 19
 

2010 FESTIVAL



Five Ways to Drown

  • junk ensemble
  • Saturday 8 & Sunday 9 May

Bumper 2 Bumper – a headphone disco

  • Dublin Dance Festival, Phantom 105.2 and Temple Bar Cultural Trust present
  • Saturday 8th May

Young People, Old Voices

  • Raimund Hoghe
  • Tuesday 18 & Wednesday 19 May

Soledad Barrio and Noche Flamenca

  • Dublin Dance Festival and Improvised Music Company present
  • Sunday 23 May

Sunstruck

  • Helen Herbertson & Ben Cobham
  • Tuesday 11 & Wednesday 12 May

RoS Indexical & Spiraling Down

  • Yvonne Rainer
  • Tuesday 11 & Wednesday 12 May

MonStreS

  • Dublin Dance Festival and The Ark, A Cultural Centre for Children present the Children’s Season: La BaZooKa
  • Thursday 13 - Saturday 15 May

Repair

  • Vicky Shick
  • Thursday 13 & Friday 14 May

The Wayside & Between the Shingle and the Dune

  • Laïla Diallo
  • Saturday 15 & Sunday 16 May

GIMP

  • A Heidi Latsky / ALLIGER ARTS Production
  • Saturday 15 & Sunday 16 May

Secondary Sources – World Premiere

  • Rex Levitates
  • Saturday 15 & Sunday 16 May

Basso Ostinato

  • Caterina Sagna
  • Monday 17 & Tuesday 18 May

Dance Workshops

  • Dublin Dance Festival and The Ark, A Cultural Centre for Children present the Children’s Season: Colin Dunne
  • Tuesday 18 & Thursday 20 May

The Many Bodies of Contemporary Dance

  • Symposium
  • Wednesday 19 May

Double Bill: Swimming with my Mother / A CORPO LIBERO (FREE STYLE)

  • David Bolger / Silvia Gribaudi
  • DDF 2010

DAY – World Premiere

  • Jean Butler and Tere O’Connor
  • Wednesday 19 - Saturday 22 May

Ad Vitam

  • Carlotta Sagna
  • Friday 21 & Saturday 22 May

RTÉ Dance on the Box

  • Television/Film Screenings
  • TV Screenings: Monday 17-Friday 21 May. Meeting House Square: Friday 21 & Saturday 22 May

Double Track (preshow performance by Crash Ensemble)

  • Beppie Blankert Danceconcerts
  • Saturday 22 & Sunday 23 May

Re-Presenting Ireland: Mixed Bills

  • A showcase initiative of Culture Ireland, Dance Ireland and Dublin Dance Festival
  • Friday 14 & Saturday 15 May, Friday 21 & Saturday 22 May

Master Class – Vicky Shick

  • Dublin Dance Festival in association with Dance Ireland
  • Thursday 13 & Friday 14 May

Master Class – Yvonne Rainer

  • Dublin Dance Festival in association with Dance Ireland
  • Wednesday 12 May

Aerowaves Double Bill: Se nn ricordo male / Your girl

  • NNChalance / Alessandro Sciarroni
  • Wednesday 12 & Thursday 13 May

Dance Fitness

  • Pall Gale
  • Sunday 9 & Monday 10 May

Rare Tapes by Grand Union with special guest Yvonne Rainer

  • Dublin Dance Festival and Light House Cinema, Smithfield present Dance on Film
  • Sunday 9 May

Flamenco workshop with Soledad Barrio

  • Saturday May 22

Artist Talks

Create CPD Workshop: Arts and Disability with Heidi Latsky

  • Saturday May 15/Sunday May 16

2009 FESTIVAL



Bumper 2 Bumper

  • DDF in association with Temple Bar Cultural Trust and Phantom 105.2
  • Friday 8 May

Apocrifu

  • Sidi Larbi Cherkaoui w/
    A Filetta
  • Saturday 9/ Sunday 10 May

Amour, acide et noix

  • Daniel Léveillé Danse
  • Monday 11 / Tuesday 12 / Wednesday 13 May

One Shot

  • Evidence, A Dance Company - Artistic Director, Ronald K. Brown
  • Tuesday 12 / Wednesday 13 May

Fall and Recover

  • Irish Modern Dance Theatre
  • Thursday 14/ Friday15 / Saturday 16 May

Re-Presenting Ireland: Mixed Bills

  • DDF in association with Dance Ireland and Culture Ireland
  • Friday 15 / Saturday 16 & Friday 22 / Saturday 23 May

Dance On Film

  • DDF in association with Light House Cinema Smithfield
  • Sunday 17 May

Standing in Ink

  • Daghdha Dance Company
  • Monday 18 / Tuesday 19 May

Happy Hour

  • Wendy Houstoun
  • Monday 18 / Wednesday 20 May

Loin… (Far…)

  • L'A. / Rachid Ouramdane
  • Tuesday 19 / Wednesday 20 May

Miniatures

  • José Navas
  • Wednesday 20 / Thursday 21 May

Work In Regress

  • Ioana Mona Popovici
  • Thursday 21 / Friday 22 May

Structure and Sadness

  • Lucy Guerin Inc
  • Friday 22 / Saturday 23 May

Soul Project

  • David Zambrano
  • Friday 22 / Saturday 23 May

Artist Talks

The Ugly Ducklings’ Dancing Cabaret

  • Cas Public
  • Saturday 9 / Sunday 10 / Monday 11 May

Projects & Projections 2 with Ciaran Gray

  • Professional development for teachers
  • Saturday 9 May

Dance & Percussion Workshop

  • Cindy Cummings & Siobhán Daffy
  • Tuesday 12 - Friday 15 May

Step Right up!

  • Pall Gale
  • Saturday 9 / Sunday 10 May

Masterclass – Ronald K. Brown

  • DDF in assocation with Dance Ireland
  • Wednesday 13 May

Masterclass – Jose Navas

  • DDF in assocation with Dance Ireland
  • Thursday 21 May

Masterclass – David Zambrano – Flying Low

  • DDF in assocation with Dance Ireland
  • Saturday 23 May

Stories to be Danced

  • DDF in association with Create
  • Tuesday 12 May

2008 FESTIVAL

Frozen In Time – Photographs of Dance

Frozen In Time – Photographs of Dance

  • March 31 - April 20
Post-show discussions

Post-show discussions

Move To Question (workshop) With David Gordon & Ain Gordon

Move To Question (workshop) With David Gordon & Ain Gordon

  • April 17/18/19
Three Atmospheric Studies

Three Atmospheric Studies

  • The Forsythe Company
  • 17/18/19 April
Dance Step Class

Dance Step Class

  • Jackie Skelly Fitness
  • April 19/20
Children’s Season – Glitterbird, art for the very young

Children’s Season – Glitterbird, art for the very young

  • Leif Hernes & Ellen OS
  • 19 April
Bumper To Bumper (a headphone disco)

Bumper To Bumper (a headphone disco)

  • April 19
Portrait

Portrait

  • Ioana Mona Popovici & Nanohach
  • 21/22 April
Wrestling Dostoievsky

Wrestling Dostoievsky

  • Betontanc
  • 22/23 April
Solo3

Solo3

  • Jenny Roche
  • 24/25 April
Children’s Season – Dreamsketch / Dustbuster / Bread-Peace

Children’s Season – Dreamsketch / Dustbuster / Bread-Peace

  • David Middendorp/ Frontaal Productie
  • 25/26/27 April
Re-presenting Ireland Block Party (outdoor performance)

Re-presenting Ireland Block Party (outdoor performance)

  • Dance Theatre Ireland
  • April 25/26
Re-Presenting Ireland Mixed Bill 1

Re-Presenting Ireland Mixed Bill 1

  • Various
  • April 25/26 & May 2/3
Re-Presenting Ireland Mixed Bill 2

Re-Presenting Ireland Mixed Bill 2

  • Various
  • April 25/26 & May 2/3
Re-Presenting Ireland – Walk Dont Run (Film)

Re-Presenting Ireland – Walk Dont Run (Film)

  • Co-directed by Rebecca Walter & Mark Linnane for Catapult Dance
  • April 25/26
Does she take sugar? (Festival+)

Does she take sugar? (Festival+)

  • Jean Butler
  • 25/27/28 April
Hundaheppni (A Stroke of Luck) & Crazy in love with MR. Perfect

Hundaheppni (A Stroke of Luck) & Crazy in love with MR. Perfect

  • Reykjavik Dance
  • 25/26/27 April
Out of Time

Out of Time

  • Colin Dunne
  • 26/27/28 April
RTE Dance On The Box (Dance Film Screening)

RTE Dance On The Box (Dance Film Screening)

  • April 28 – May 2
Empty Moves (Part  I & II)

Empty Moves (Part I & II)

  • Ballet Preljocaj
  • 28/29 April
sarah skaggs thumb

Dances for Airports

  • Sarah Skaggs
  • 29/30 April & May 1
Rankefod

Rankefod

  • Kitt Johnson X-Act
  • 29/30 April
Children’s Season – Uberraschung (Surprise)

Children’s Season – Uberraschung (Surprise)

  • Dschungel Wien (Theatre House for Young Audiences in Museums Quartier, Vienna)
  • May 1/2/3
Resist/Surrender

Resist/Surrender

  • Risa Jaroslow w/ Crash Ensemble
  • 1/2 May
Rammed Earth

Rammed Earth

  • Tere O’Connor Dance
  • 1/2/3 May
This Two

This Two

  • Girl Jonah
  • 2May
Could I Just Draw Your Attention to the Brevity of Life? (Festival+)

Could I Just Draw Your Attention to the Brevity of Life? (Festival+)

  • Philippe Saire
  • 2/3 May
She was a knife throwers assistant

She was a knife throwers assistant

  • Girl Jonah
  • 3 May
Introducing Girl Jonah (workshop)

Introducing Girl Jonah (workshop)

  • May 4

2006 FESTIVAL

Company Country Title Of Work
Les Ballets C de la BBelgiumvsprs
Jérôme Bel & Pinchet KlunchunFrancePinchet Klunchun and Myself
Nigel CharnockUKFrank
Willi DornerAustriaDance Karaoke
Raimund HogheGermanySwan Lake
Irish Modern Dance TheatreIrelandClose Ups
John Jasperse CompanyUSAProne
Charles LinehanUKHappy Days & New Quartet
Montalvo-HervieuFranceOn Danse
Seosamh O Neachtain & TamangoIreland/USAStepping Out
Jenny RocheIrelandMapping the Trace
Shen Wei Dance ArtsChina/USARite of Spring & Folding

Plus workshops, feedback sessions, film, and talks

2004 FESTIVAL

Company Country Title Of Work
AracaladanzaSpainOn visto y no visto
Jonathan Burrows & Matteo FargionUKBoth Sitting Duet
Dance Theatre of IrelandIreland Between You and me
Danstheater DeeNetherlandsDouble cross-grained
Thomas LehmanGermanydistanzlos
Mark Morris Dance GroupUSAA Spell, Going Away Party, Grand Duo, Serenade
New Art ClubUKThe Electric Tales
Stephen Petronio CompanyUSABroken Man, City of Twist, Island of Misfit Toys
RosasBelgiumRain, Once
Rex LevitatesIrelandResuscitate
Sonia SabriUKRekha

Plus Pat Graney’s Prison Project, Irish traditional music and dance, workshops, symposium

2002 FESTIVAL

Company Country Title Of Work
Abbondanza-BertoniItalyRomanzo d’infanzia
Ballet Freiburg/Pretty UglyGermanyThe Art of Fugue
Jerome BelFranceJérome Bêl
Rosemary Butcher CompanyUKScan
The Michael Clark CompanyUKBefore and After the Fall
CoisCéim Dance TheatreIrelandHit and Run (film)
Cindy CummingsIrelandSmoke Rings
Merce Cunningham Dance CompanyUSASummerspace, Biped
Merce Cunningham Dance CompanyUSAInterscape, Rainforest
Daghda Dance CompanyIrelandReverse Psychology
Akram KhanUKFix, Loose in Flight
Irish Modern Dance TheatreIrelandThe Last Supper
Vincent MantsoeS. AfricaPhokwane, Motswa Hole, Berena
Austin McQuinnIrelandVirtuoso
Mary NunanIrelandClaim Reclaim

Plus master classes, films, seminars

Join The DDF Mailing List